Gormiti są mieszkańcami wyspy Gorm, bohaterowie bardzo znanej serii zabawek dla dzieci, które służą do zabawy i kolekcjonowania.

Zabawki Gormiti są zrobione z tworzywa sztucznego zazwyczaj o wielkości ok. 5-6cm. Do każdej figurki dołączana jest karta z dokładnym opisem postaci oraz ilością punktów które są później istotne podczas zabawy. Legenda o Gormitach mówi, że są to wojownicy podzieleni na dwie armie, armie dobra oraz armie zła. Dodatkowym podziałem są podziały na nacje, nazywane również ludami, ze względu na zamieszkiwane terytorium i skojarzoną moc żywiołów, która określa ich wygląd i sposób walki.

Twórcą postaci jest Gianfranco ‘Henry’ Enrietto, inspirowany książką autorstwa Leandro Consumi. Od 2005 roku figurki produkuje i sprzedaje w wielu krajach włoski koncern Giochi Preziosi. Opakowania, w postaci nie przezroczystej saszetki, uniemożliwiają podejrzenie kupowanej postaci, co stanowi dodatkową atrakcję i powoduje częste dublowanie się tych postaci. Dzięki temu mamy do czynienia ze zjawiskiem wymiany, twarząc rynek wtórny na którym można kompletować swoją kolekcję.

Sukces i wielka popularność serii figurek, wpłynęły na masową produkcję figurek i innych produktów dla dzieci w wielu krajach, w tym powstał serial animowany Gormiti.